Skip to content Skip to footer

Náš učitel

ÁJUVÉDAČARJA DR. GOVIND RAJPOOT PHD

Je původem z Indie a má doktorát z oboru geologie. Znalost tradiční medicíny a Ajurvédy získával od svého otce od velmi útlého věku. I později následoval svou vášeň k holistickému léčení a stal se žákem svých učitelů Mahant Data Saheb a Vaidhya Anant Ojha. Jejich učení dále zdokonalovalo jeho znalosti, díky kterým začal ovlivňovat životy lidí zmírněním jejich zdravotních obtíží a nabídnutím jim možnosti větší kontroly nad svým zdravím a spokojeností.

V roce 1998 založil jménem instituce Dhanvantri tří letý studijní program Ajurvédy. Tato instituce rozšiřuje znalosti různých oborů Ajurvédy jako Sankhya Darshan, Moulik siddanta, Sharir kriya vigya, Jóga a Pránájáma, Dravya Guna, Pančakarma, Data Snéhan masáž, Pariksha, Nidan a čikitsa. Učí jeho studenty různé procedury včetně aplikace bylinných přípravků každému pacientovi na míru a léčebné masáže. Do dnešního dne předal znalosti více než 800 studentům, kteří pracují na různých místech nejen České republiky a šíří tak dále bohaté dědictví Ajurvédy.

Se svými rozsáhlými zkušenostmi rozvinul novou ajurvédskou masážní techniku Dáta Snéhan, která je akreditovanou technikou v České republice a učí se v soukromém vzdělávacím zařízení Stanislava Flandery. Ve Snéhan masážích se ve skutečnosti skrývá celá pančakarma.

V rámci Ájurvédské Univerzity Praha také sestavil a vyučuje akreditovaný kurz Jóga trenéra ajurvédské jógy. Kurz je určen k získání dovedností cvičitele jógy a dodává, že ten, kdo se odváží předávat vědomosti a vysvětlovat jógu v praxi, musí nejdříve jógu umět. A proto se zrodil tento kurz. 

Aby šířil vzdělávání a povědomí o ajurvédě, organizuje krátkodobé ajurvédské přátelské programy. Jde o různé kurzy, jako ajurvédský kurz vaření, jóga, pránájáma, ahar vihar atd., které přispívají ke zlepšení kvality života. Tento program vedou studenti, kteří absolvovali tříletý diplomovaný kurz Ajurvédy, na bezmála 250 místech v České republice.

Ve prospěch společnosti si dal za cíl přeložit starodávné ajurvédské spisy Čaraka Samhita a Šušrut Samhita a další významné jógové spisy do českého jazyka. Překlad je nyní k dispozici zdarma k online čtení zde. Tento projekt pomůže mladé generaci pochopit užitek levné medicíny, která je určena nejen k léčení fyzických nemocí, ale také k práci s myslí.

V případě zájmu o ajurvédskou konzultaci, naleznete více informací zde.

NAS UCITEL 1