Skip to content Skip to footer

Otázky a odpovědi

Je Ájurjóga nový styl jógy?

Není. Je to využití znalostí Ajurvédy při praktikování Jógy. Ajurvéda je kompletní vědění o životě (poznání procesu života) a Jóga je spojení (poznání duchovní). Většina lidí v dnešní době vyhledává jógu z důvodu nápravy zdraví, řešení chronických problémů, nespavosti, pohybového aparátu, špatného trávení apod. Svých instruktorů se ptají, jak mají žít, co mají jíst, jak mají cvičit, aby je přestala bolet záda apod. Více než pravá podstata jógy dnes drtivou většinu praktikantů zajímá, jak mají žít. Pokud nemá instruktor jógy znalosti o tom, co je to život, lidské tělo, fyziologie, mysl, její fungování a vlastnosti, těžko může někomu správně poradit. Pokud mu poradí, tak většinou obecně a na základě starých jógových spisů, jejichž cíl je často odlišný nebo mylně interpretován a to především díky kulturním a časovým odlišnostem. Ájurjóga tedy nabízí praktikování jógy s ohledem na fázi života a možnosti člověka žijícího v rodině, partnerství, společnosti tak, aby mohl plnit záměry života, ať už jsou jakékoliv.  

Nejsem si jistý/á jestli je pro mne kurz vhodný. Mohu si Ájurjógu někde vyzkoušet?

Ano. Většinou týden až 14 dní před každým kurzem probíhá několikahodinové setkání (workshop), na kterém se zájemcům představí Ájurjóga teoreticky i prakticky. Zpravidla se jedna o jedno víkendové dopoledne nebo odpoledne. Popřípadě je možné si dohodnout soukromou hodinu.

Proč nemohu přijít pouze na hodinu a musím absolvovat celý kurz?

Kurzy probíhají z důvodu návaznosti a vedou zájemce k vlastnímu cvičení doma mezi jednotlivými setkáními. Cílem je vyhnout se situaci, kdy do skupinky pravidelně se setkávajících přijde začátečník a všichni ostatní se mu musí přizpůsobit. Kurz zároveň tvoří více příležitostí pro nová přátelství i sdílení vlastních zážitků a zkušeností mezi ostatními.

Mohu po kurzu navštěvovat i nějaké další hodiny Ájurjógy?

Ano. V plánu je otevřít po několika kurzech i pravidelné „otevřené“ hodiny pro všechny, kteří již kurzem prošli. Na těchto hodinách se vždy lektor bude věnovat určité oblasti, tématu, která budou postupně prohlubovat možnosti vlastních zkušeností cvičících.

Co když nestihnu nějakou hodinu z kurzu?

Většinou to příliš nevadí. Jednotlivé cykly nebo jejich části se opakují i v průběhu celého kurzu. Navíc každý cyklus je zároveň samotnou kapitolou, takže člověk nemusí mít obavu, že by mu na příští hodině chyběla nějaká důležitá část nebo zkušenost, která by byla překážkou v navazující hodině. 

Musím mít nějaké předchozí zkušenosti s jógou nebo cvičením?

Žádné předchozí zkušenosti nejsou potřeba. Naopak čím méně toho člověk ví, tím lépe vstřebává nové informace. Netlačí ho v hlavě žádné názory, které má tendenci srovnávat s novými informacemi. Všichni začátečníci jsou srdečně vítání.

Proč musím absolvovat celý kurz, když už jógu nějakou dobu cvičím jinde?

Každý přístup má své vlastnosti a ani Ájurjóga není výjimkou. Své benefity přináší, pokud je praktikována určitým způsobem, který může být odlišný od jiného místa nebo učitele, který jógu vyučuje. Cílem není nikoho brzdit, ale zabránit zklamání nebo zmatení, ke kterému by mohlo dojít. 

Co když některé pozice nezvládnu?

Ničemu to nebrání. Každý cvičí na základě vlastních možností a k jednotlivým pozicím jsou vždy nabídnuty i jejich alternativy v jednodušším provedení.

Co potřebuji na hodinu s sebou?

Podložku na cvičení jógy, pohodlné oblečení, případně deku.

Co když nebydlím v blízkosti žádného kurzu/lektora a chtěl/a bych se Ájurjógu naučit?

Zvažujeme i nabídku on-line kurzu. Pokud máte skupinu lidí a místo, kde může kurz probíhat, je možné dohodnout kurz např. ve víkendové formě. V případě zájmu nás prosím kontaktujte pro individuální dohodu.

Jsou možné i individuální hodiny?

Ano. V případě zájmu nás prosím kontaktujte.

Proč nejsou cykly Ájurjógy v lepším rozlišení na webu?

Cykly Ájurjógy dostane každý účastník kurzu s návodem, jak je cvičit a správně používat. Obrázky mají sloužit pouze jako připomenutí toho, co se již probralo na hodinách s instruktorem. Při jejich nesprávném použití a napodobování pozic bez předchozích instrukcí, může dojít snadno ke zranění. Tímto zároveň varujeme před takovým konáním.

Existuje k Ájurjóze nějaká literatura?

Ano. K dispozici jsou knihy, které jsou k dostání osobně na adrese Ajurvédské Univerzity Praha, Bártlova 27/47, Praha-Horní Počernice 193 00, nebo je možnost zaslání poštou. V obou případech nás prosím nejdříve kontaktujte na tel. 608 565 269 nebo zde.

Nabízíte i Ajurvédské konzultace?

Ano. Více informací naleznete zde.

Patří k ájurjóze i jógová filosofie?

Pro všechy zájemce jsou záznamy satsangů, které probíhají on-line  zde.

Mohu se stát instruktorem Ájurjógy?

Ano. Ajurvédská Univerzita Praha pořádá pravidelně každý rok akreditovaný kurz Jóga Trenér. Více informaci zde.